Wymiana kształtów – proste ćwiczenie pokazujące jak dbanie o innych pomaga nam osiągać nasze cele [do pobrania]

Chcecie nauczyć innych tego, żeby potrafili dbać nie tylko o siebie, ale także o innych? Przedstawiam proste ćwiczenie, które może nam w tym pomóc.

Przed animacją szykujemy 6 kartek papieru, które tniemy każdą na 3 różne części (każdą z 6 kartek rozcinamy w inny sposób). Możemy wykorzystać standardowe kartki w kształcie prostokąta, bądź też przygotować kształty z kartek kwadratowych lub w kształcie koła – wtedy zadanie jest nieco łatwiejsze i możemy bardziej skupić się na jego celu.

Pobierz kształty do wycięcia (kwadraty i koła)

6 uczestników siada przy jednym stole (jeśli pracujemy z większą grupą możemy realizować animację w kilku zespołach) i przed każdą osobą kładziemy 3 wycięte kształty – każdy z innego zestawu.

Co 15-20 sekund przekazujemy osobie po swojej prawej stronie jeden z swoich kształtów. Zadaniem zespołu jest ułożenie 6 pełnych kształtów.

Bardzo ważne! W trakcie animacji w ogóle nie wolno się ze sobą kontaktować! Nie wolno nic mówić, ani pokazywać!

Wydaje się trudne? Kluczem do sukcesu jest to, żeby nie skupiać się nad tym, co mam przed sobą (na swoich kształtach), ale pomagać w osiągnięciu celu osobom po swojej prawej: tej najbliższej, ale także kolejnym. Jeśli uczestnicy będą skupiać się tylko na poszukiwaniu swoich kształtów – to ułożenie będzie bardzo trudne. Jeśli natomiast każdy z uczestników skoncentruje się na tym, czego brakuje osobie po prawej – i kolejnym siedzącym dalej na prawo – wtedy zadanie okazuje się banalnie łatwe.

Zadanie możemy omówić w oparciu o następujące tematy:

- Co pozwoliło Wam osiągnąć sukces?

- Bez czego Wasz sukces niebyły możliwy?

- Co było największą trudnością do pokonania w tym zadaniu?

- W jaki sposób, w życiu codziennym troszcząc się o sprawy innych troszczymy się też o swoje sprawy?

- W jaki sposób pomagając innym, pomagamy sobie?

Jak podoba się Wam to ćwiczenie? Czy może macie inne pomysły na jego wykorzystanie? Zapraszam do podzielenia się w komentarzach.