Polskie Postacie – quiz historyczno-literacki [do pobrania]

Zapraszamy do pobrania quizu historyczno-literackiego, który przygotowaliśmy dla Was na podstawie naszej gry Polsko! Chcę Cię Poznawać!

Każda plansza prezentacji została przygotowana na podstawie jednej karty postaci, a uczestnicy quizu mają za zadanie odpowiedzieć na proste pytanie:

Kto to jest?

Sprawa nie jest jednak tak łatwa, jakby się mogło wydawać. Na początku pojawia się nam jedynie wizerunek postaci:

Jeśli uczeń lub drużyna zgadnie w tym momencie otrzymuje 4 punkty. Jeśli nie, to odsłaniamy dalej:

Pojawia nam się informacja o przynależności do grup postaci wyróżnionych w naszej grze:

Jeśli ktoś zgadnie teraz, otrzymuje 3 punkty, a jeśli nie, to odsłaniamy dalej:

Pojawiają się nam lata życia danej postaci, co już znacząco ułatwia odpowiedź, dlatego za zgadnięcie w tym momencie otrzymuje się 2 punkty. Jeśli jednak dalej nikt nie wie, kogo przedstawia karta, odsłaniamy dalej:

Teraz pojawia nam się opis postaci (oczywiście z zakrytymi informacjami z imieniem i nazwiskiem postaci). Za odgadniecie w tym momencie otrzymuje się 1 punkt. Jeśli jednak dalej nie wiadomo, o kogo chodzi, to wszystkim ukazuje się teraz plansza z imieniem i nazwiskiem postaci:

Przypomnijmy jak przyznajemy punkty:

4 punkty – za odgadniecie postaci na podstawie wizerunku

3 punkty – za odgadnięcie postaci na podstawie wizerunku i grupy, do której należy

2 punkty – za odgadnięcie postaci na podstawie wizerunku, grupy, do której należy oraz lat życia

1 punkt – za odgadnięcie postaci na podstawie wizerunku, grupy, do której należy, lat życia i opisu

0 punktów – za nieodgadniecie

• Więcej o tym jak robić taką angażującą edukację i jak uczyć myślenia znajdziecie w moim podręczniku: Jak Uczyć Skuteczności.

Na ponad 500 stronach zebrałem dla Was pomysły, sposoby, inspiracje, metody i gotowy program edukacyjny mówiący o tym jak siebie i innych uczyć 4 FILARÓW SKUTECZNOŚCI: myślenia, współpracy, aktywności i wytrwałości.

ZOBACZ PODRĘCZNIK

Quiz najlepiej wykorzystywać drużynowo, np. dzieląc klasę na 4-5 zespołów i każdemu zespołowi zadając postacie po kolei. Nie polecam metody: kto pierwszy się zgłosi, ten odpowiada, bo jest wtedy straszne zamieszanie.

Pobierz prezentacje z quizem (pptx):

Polska Piastów (13 postaci)

Polska Jagiellonów (10 postaci)

Polska królów elekcyjnych (10 postaci)

Polska pod zaborami (36 postaci)

20-lecie miedzywojenne (12 postaci)

II wojna światowa i PRL (14 postaci)

Polska współcześnie (6 postaci)

Pobierz spis kart

W spisie kart jest jeszcze kolumna dotycząca tzw. Jednostki Wiedzy odpowiadającej danej postaci. Pełne karty z Jednostkami Wiedzy możecie pobrać w wpisie dotyczącym gry Polsko! Chcę Cię Poznawać!:

Polsko! Chcę Cię Poznawać! – gra dydaktyczna przekazująca wiedzę o Polsce [do pobrania]

Quiz możecie również wykorzystać jako element klasowego teleturnieju:

Klasowy Teleturniej – angażująca powtórka wiedzy

Jeśli lubicie takie pomoce dydaktyczne, to w tych wpisach możecie pobrać podobne prezentacje:

Statki Quiz [do pobrania]

Wakacyjna Familiada [do pobrania]

Jak się podobają Wam takie pomoce dydaktyczne? Może macie jakieś pomysły na ich wykorzystywanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

dr Michał Czakon

Pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania,
Psycholog, Trener, Dydaktyk, Autor bloga: jakdzialacskutecznie.pl Autor podręcznika: Jak Uczyć Skuteczności