Jak rozmawiać z młodzieżą o rodzinie. Pomysł na angażujące zajęcia Statek Rodzina

Rozmowa z nastolatkami na tematy dotyczące rodziny nie zawsze będzie łatwa. Zapraszam Was do zapoznania się z konspektem angażujących zajęć, w których zapraszamy młodzież do „zbudowania” symbolu swojej idealnej rodziny w postaci statku.

Pomysł ten przyszedł mi do głowy, ponieważ całą wiosnę 2023 roku pracowaliśmy razem z dziećmi nad remontem używanej żaglówki, stąd pod ręką mieliśmy dużo lin i żeglarskiego wyposażenia. O remoncie naszej żaglówki opowiadam w tym wpisie:

Społeczny Warsztat Szkutniczy, czyli jak odciągnąć dzieci i młodzież od telefonów i zaangażować w coś rozwojowego

Zajęcia manualne i polegające na własnoręcznym tworzeniu czegoś są bardzo angażujące dla osób właściwie w każdym wieku, a tym bardziej, jeśli to, co budujemy jest poważne i duże. Czymś takim na pewno jest dzieło założenia i prowadzenia rodziny. To dzieło możemy zobrazować w postaci statku, który – niczym współczesna rodzina – płynie po wzburzonych morzach nieco nieprzewidywalnej rzeczywistości, w której wszyscy żyjemy.

Jeśli jednak nasz rodzinny statek jest stabilny nic nam nie będzie grozić. Czego więc potrzebujemy, żeby statek naszego życia rodzinnego był stabilny:

- wspólnych wartości, których się trzymamy, niczym MASZTU

- czynów miłości, które „pchają” nas do przodu niczym wiatr wiejący w ŻAGIEL

- wspólnych zasad, które nie pozwalaj nam wypaść za BURTĘ

- dobrej komunikacji, rozmowy, wzajemnego wspierania się słowem i panowania nad językiem, który choć jest małą częścią naszego ciała, to nadaje mu kierunek niczym STER statkowi – to inspiracja biblijna z Jk 3, 4-5

- wspólnie spędzanego ze sobą czasu, które są podłożem innych elementów, niczym POKŁAD w statku

Tak więc w czasie naszych zajęć, w podziale na 5 grup budować będziemy 5 elementów statku, symbolizujących te elementy:

- MASZT – wspólne wartości, coś, czego się trzymamy

- ŻAGIEL – czyny miłości

- BURTA – wspólne zasady, których się trzymamy, żeby nie wypaść

- STER – komunikacja, rozmowy, poznawanie się, panowanie na językiem

- POKŁAD – wspólnie spędzany czas

Tak wyglądał nasz schemat, który przerysowaliśmy na flipchart, żeby pokazać go uczestnikom (każdy z elementów oznaczyliśmy innym kolorem):

W ramach zajęć uczestnicy podzieleni są na 5 grup z których każda:

- buduje odpowiedni fizyczny fragment statku

- zastanawia się nad treścią danego symbolu i wymyśla własne pomysły i rozwiązania w danej przestrzeni tematycznej

Ramowy przebieg zajęć:

1. Przedstawienie koncepcji animacji - 15 min

2. Podział na grupy - 5 min

3. Zapoznanie w grupach - 10 min

4. Budowa statku w grupach - 50 min

5. Podsumowanie - 10 min

Jeśli mamy więcej czasu lub mniej uczestników zapoznanie uczestników możemy zrealizować wspólnie przed podziałem na mniejsze grupy. Poniższy koncept zakłada dosyć dużą liczbę uczestników i relatywnie krótki czas na realizację zajęć. W konspekcie znajdziecie też listę materiałów niezbędnych do realizacji zajęć w podziale na zespoły.

Pobierz konspekt (pdf)

Pobierz konspekt (docx)

Pobierz zadania dla grup (pdf)

Pobierz zadania dla grup (docx)

Grupa odpowiedzialna za wykonanie steru otrzymała także przygotowane karteczki z dobrymi słowami, przygotowane m.in. przy wykorzystaniu naszych Kart Wdzięczności.

Pobierz Dobre Słowa (pdf)

Pobierz Dobre Słowa (docx)

Zajęcia te wymagają dużych przygotowań – przede wszystkim zebrania wszystkich niezbędnych materiałów, ale są naprawdę angażujące i atrakcyjne dla uczestników. Wspólnie z naszym zespołem animatorów miałem okazję zrealizować je w czasie I Dnia Rodzin Archidiecezji Lubelskiej, który odbył się w Wąwolnicy 25 czerwca 2023 roku. Oto kilka zdjęć obrazujących przebieg zajęć i ich ostateczny efekt:

Jak podoba się Wam taki pomysł na zajęcia dotyczące rodziny? Macie jakieś podobne pomysły? Zapraszam do podzielenia się komentarzami i inspiracjami.